Son teknoloji ekipmanlarla donattığımız kliniğimizde sunduğumuz yenilikçi çözümler sizleri bekliyor.
Cumartesi - Pazar: 10:00 - 18:00
+90 (212) 210 19 19

Related Posts

Title Image

Diş ve Çene Ameliyatı

Ağız, Diş ve Çene Ameliyatı

Ağız, Diş ve Çene Ameliyatları Sonrası İçin Bilgilendirme Rehberi

Ağız Diş ve Çene Ameliyatı

FİZİKSEL AKTİVİTE

Operasyon sonrası kontrollü bir şekilde fiziksel aktivitelerinize başlayabilirsiniz. Fiziksel aktiviteler vücut dolaşımını desteklemektedir. O yüzden basit hareketlere (kısa ev içi dolaşması gibi küçük aktiviteler) en kısa surede başlanması önerilmektedir. Ancak genel bir kural olarak, operasyon sonrası ilk hafta ağır bir egzersiz yapmamanız gerekmektedir. Doktorunuz aksini söylemediği müddetçe ağır egzersiz, ağır kaldırmak ve yorucu sporlardan kaçınmak gerekmektedir.

YARA BAKIMI

Yara bakımının en önemli kuralı, yaranın temiz olmasıdır. Bundan dolayı dişlerin fırçalanması ve antiseptik gargaralar ile oral hijyenin arttırılması gerekmektedir. Ancak diş eti seviyelerindeki cerrahi yaraların fırça ile travmatize edilmemesine özen göstermek gerekir. Bunun için, yara bölgesine yakın dişlerin gövdelerinin fırçalanması gerekmektedir. Ağız içindeki yara bölgesine ulaşabiliyorsanız, dikişlerin üzerinin de yumuşak temiz bir pamukla silinmesi gerekmektedir. Bunun için Ağız gargarasına batırılmış temiz bir parça pamuk ve spanch kullanılabilir. Sigara kullanmak, alkol tüketmek, baharatlı ve asitli içecekler tüketmek, sıcak gıdalar tüketmek ağız mukozasında kimyasal ve termal travmalara yol açmaktadır. Ağız içindeki yaranız iyileşene kadar bu tarz tüketimlerden uzak durmanız önerilmektedir. Bunun yanında, süt tüketimi Ağız içindeki bakteri sayısını arttırabileceğinden özellikle ilk 2 gün süt tüketiminden uzak durmak gerekmektedir.
Bunun yanında süt ürünleri (yoğurt, peynir) ağız hijyenini arttıracağından ilk günden itibaren bu tarz ürünleri tüketebilirsiniz.

Ağız diş yaraları için temizlik dışında dikkat edilmesi gereken bir başka husus yaranın özellikle ilk 2 gün ıslatılmamasıdır.

Herhangi bir yabancı maddeyle yara bölgesini travmatize etmemeye özen göstermeniz gerekmektedir.

Ağzınızdaki dikişlerin, eriyebilen dikişler de olsa 5. günden itibaren (tercihen 7. ve 10. günde) alınması gerekmektedir. Yüz bölgesindeki dikişlerin ise genellikle 5. günde alınması gerekmektedir. Dikişlerinizi aldırmak için randevu almayı unutmayınız.

KANAMA

Operasyondan sonra 1-2 gün boyunca aralıklı olarak sızıntı seklinde kanamanız olması normaldir. Özellikle ağız içi yaralarında, ağzınızı sert bir şekilde çalkalamak ve sert bir şekilde tükürmek kanamanızı arttırabilir.
Sert gıda tüketimi kanamanızı arttırabilir. Kanamanın az olması için başınızı kalp seviyesinin üzerinde tutmak gerekmektedir. Bunun için özellikle yatar pozisyonda basitçe başınızın arkasına iki yastık koymanız yeterli olacaktır.
Kanamadan rahatsızlık duyarsanız, 30-45 dakika süreyle gazlı tampon ısırmanız kanamanın azalmasını sağlayacaktır. Eğer kanamanız sürekli ve kontrol edilemeyecek şekilde olursa doktorunuza ulaşarak randevu aliniz.

ŞİŞLİK VE BUZ UYGULANMASI

Ameliyattan sonra ağız ve yüzünüzde şişlikler olacaktır. Bu şişliklerin büyüklüğü ve şişliklerin inmesi ameliyatın tipine ve yerine bağlı olarak değişmektedir. Şişliklerin gününe geçmek için yara bölgelerine ağız dışından soğuk uygulaması gerekmektedir. Genel olarak soğuk uygulaması 2 gün boyunca sürdürülür ve 5 dakika soğuk uygulaması, 5 dakika dinlendirmek şeklinde tavsiye edilir. Hastanın bulunduğu ortam sıcaklığının da düşük olması şişliğin az olmasını sağlayacaktır.

Soğuk uygulaması sırasında cildinizde kızarıklık görürseniz, kızarıklık geçene kadar soğuk uygulamasına ara veriniz. Bazı operasyonlarda 3 ay sureyle şişliklerin olması normal karşılanmaktadır.

SICAK UYGULAMA

Ameliyattan sonraki 3. ve 4. günde kanamanız durmuşsa ve şişliğiniz asin seviyelerde gelişmediyse sıcak uygulamaya başlanması önerilmektedir. Yara bölgesine yapılacak 5 dakika sıcak uygulama 5 dakika dinlendirme şeklindeki uygulama şişkinliği azaltacak ve meydana gelen kas spazmını çözecektir. Sıcak uygulamasında tercih edilen ısı seviyesi cildinizi yakmayacak tarzda seçilmelidir.

UYKU

Operasyondan sonra 1-2 hafta boyunca baş bölgesi iki yastıkla desteklenerek yüksekte tutularak yatılmalıdır. Bu pozisyon yara bölgesinde sıvı birikmesini önleyecektir.

AĞRI

Çene cerrahilerinden sonra hafif ve orta seviyede ağrı normal kabul edilmektedir. Bu ağrılara yönelik doktorunuz en uygun ağrı kesicileri size reçete edecektir. Ancak ağrı kesicilerin mide ve sindirim sistemini koruyan mekanizmaya yarattığı baskılayıcı etkiler, sağlıklı bireylerde bile gastrit, ülser ve mide kanamalarına yol açabilmektedir. Genel bir uygulama olarak bu ilaçları almadan önce hafif bir şeyler atıştırmanız önerilmektedir. Bu yan etkilerden dolayı ağrı kesici türü ilaçların en az sayıda tüketimi önerilmektedir. Operasyon sonrası önerilen soğuk uygulamanın bir başka etkisi de ağrı kontrolüdür.

Ağrı kontrolü amacıyla bilmediğiniz ilaçlar ve çevreden duyduğunuz uygulamaları doktorunuzun bilgisi olmadan denemeyin.